Project Idea

Jakie umiejętności są niezbędne przy przedsiębiorczości cyfrowej i jak je rozwijać?


COU_2_PL  

 Title
Jakie umiejętności są niezbędne przy przedsiębiorczości cyfrowej i jak je rozwijać?

 Keywords
Przedsiębiorczość cyfrowa, planowanie i zarządzanie biznesem, cyfrowy start-up, cyfrowe środowisko biznesowe, umiejętności cyfrowe, analiza SWOT

 Author
IHF

 Languages
English

 Objectives/goals
ÔÇó Zarz─ůdzanie przydatnymi narz─Ödziami, takimi jak analiza SWOT i diagram Gantta ÔÇó Anga┼╝owanie klient├│w i dostawc├│w ÔÇó Przyjmowanie g┼é├│wnych strategii przyw├│dztwa cyfrowego ÔÇó Przewidywanie i planowanie mo┼╝liwo┼Ťci biznesowych


 Description
Pierwsza cz─Ö┼Ť─ç jest po┼Ťwi─Öcona cyfrowemu planowaniu i zarz─ůdzaniu biznesowemu: modu┼é opracowany przez IHF koncentruje si─Ö na dw├│ch bardzo przydatnych narz─Ödziach zarz─ůdzania: analizie SWOT i wykresie Gantta, kt├│re zosta┼éy wzbogacone o praktyczne przyk┼éady. Druga cz─Ö┼Ť─ç dotyczy g┼é├│wnych technik anga┼╝owania klient├│w i dostawc├│w oraz zarz─ůdzania w tym aspekcie. Wa┼╝na jest nauka rozumienia preferencji konsument├│w z uwzgl─Ödnieniem specyfiki rynku internetowego, nie zapominaj─ůc o dynamice bezpo┼Ťrednich relacji z klientem. Przyw├│dztwo cyfrowe jest g┼é├│wnym tematem trzeciej cz─Ö┼Ťci, kt├│ra podkre┼Ťla paradygmaty przyw├│dztwa w erze cyfrowej oraz sposoby wykorzystania krytycznego my┼Ťlenia przedsi─Öbiorc├│w w ekosystemach technologii informacyjno-telekomunikacyjnej (tzw. ICT). Ostatnia cz─Ö┼Ť─ç modu┼éu koncentruje si─Ö na analizie biznesowej (w kontek┼Ťcie cyfrowym), zapewniaj─ůc konkretne techniki w celu rozwijania pomys┼é├│w na przedsi─Öbiorczo┼Ť─ç w warunkach biznesowych. Kanwa modelu biznesowego (Business Model Canvas) stanowi wyj─ůtkowe narz─Ödzie do tworzenia nowych modeli biznesowych lub doskonalenia ju┼╝ istniej─ůcych.

 Contents in bullet points
1. Moduł: Jakie umiejętności są niezbędne przy przedsiębiorczości cyfrowej i jak je rozwijać? 1.1 Temat: Cyfrowe planowanie i zarządzanie biznesem 1.1.1 Analiza SWOT 1.1.2 Narzędzie planowania: diagram Gantta 1.1.3 Korzyści z planowania biznesowego 1.2 Temat: Zarządzanie klientami i dostawcami 1.2.1 Zaangażowanie klienta w sieci 1.2.2 Relacje w cyfrowym środowisku 1.3 Temat: Przywództwo cyfrowe 1.3.1 Paradygmaty przywództwa w erze cyfrowej 1.3.2 Rozwiązywanie problemów i krytyczne myślenie w ekosystemach technologii informacyjno-telekomunikacyjnej 1.4 Temat: Analiza cyfrowego biznesu 1.4.1 Business Model Canvas (kanwa modelu biznesowego) dla przedsiębiorczości cyfrowej 1.4.2 Przewidywanie i planowanie możliwości biznesowych


 Contents


 Jakie umiejętności są potrzebne do przedsiębiorczości cyfrowej i jak je wzmocnić?

Cele


  Wprowadzenie

1. Zarz─ůdzanie przydatnymi narz─Ödziami, takimi jak analiza SWOT i diagram Gantta
2. Anga┼╝owanie klientów i dostawców
3. Przyj─Öcie g┼éównych strategii przywództwa cyfrowego
4. Przewidywanie i planowanie mo┼╝liwo┼Ťci biznesowych


Cyfrowe planowanie i zarządzanie biznesem


  Analiza SWOT

Analiza SWOT (znana równie┼╝ jako macierz SWOT) jest narz─Ödziem planowania strategicznego u┼╝ywanym do oceny :

Mocnych stron
Słabych stron
Szans
Zagrożeń

projektu, przedsi─Öbiorstwa lub ka┼╝dej innej sytuacji, w której nadrz─Ödnym zadaniem jest osi─ůgniecie celu.

┼ü─ůczy opracowanie mocnych i s┼éabych stron organizacji, obszaru geograficznego lub sektora z analiz─ů szans i zagro┼╝e┼ä w ich ┼Ťrodowisku. Analiza SWOT odgrywa znacz─ůc─ů rol─Ö w rozwoju opracowywanej strategii.  Cyfrowe planowanie i zarządzanie biznesem

 

Cztery punkty analizy SWOT (mocne i s┼éabe strony, szanse i zagro┼╝enia) pochodz─ů z jednego ┼éa┼äcucha warto┼Ťci nieod┼é─ůcznie zwi─ůzanego ze spo┼éecze┼ästwem.

Mo┼╝na je podzieli─ç na dwie kategorie:

 

1. Czynniki wewn─Ötrzne: mocne i s┼éabe strony wewn─ůtrz organizacji
2. Czynniki zewn─Ötrzne: szanse i zagro┼╝enia wyst─Öpuj─ůce poza organizacj─ů

 

Czynniki wewn─Ötrzne mog─ů by─ç postrzegane jako mocne lub s┼éabe strony w zale┼╝no┼Ťci od ich wp┼éywu na cele organizacji. Istniej─ů cechy, które mog─ů by─ç siln─ů stron─ů dla osi─ůgni─Öcia jakiego┼Ť celu, równocze┼Ťnie dla innego b─Öd─ůc s┼éaba stron─ů.

 

Czynniki zewn─Ötrzne mog─ů obejmowa─ç kwestie makroekonomiczne, zmiany technologiczne, ustawodawstwo i zmiany spo┼éeczno-kulturowe, a tak┼╝e zmiany na rynku i pozycji konkurencyjnej.

Analiza SWOT jest wykorzystywana jako wkład do generowania możliwych strategii kreatywnych, przy użyciu poniższych pytań:

 

1. Jak mo┼╝na wykorzysta─ç ka┼╝d─ů si┼é─Ö (siln─ů stron─Ö)?
2. Jak mo┼╝na poprawi─ç s┼éabo┼Ťci (s┼éabe strony)?
3. Jak mo┼╝na wykorzysta─ç okazje, szanse?
4. Jak można zmniejszyć wpływ zagrożeń?
 
Narz─Ödzie analizy SWOT jest rozbudowane: mo┼╝na je wykorzysta─ç w dowolnym procesie decyzyjnym, przy podejmowaniu decyzji, w której zdefiniowano cel, stan ko┼äcowy.
Mo┼╝e by─ç równie┼╝ stosowana w okresie przedkryzysowym, jako planowanie prewencyjne w zarz─ůdzaniu kryzysem.
Analiza SWOT jest niezb─Ödna do okre┼Ťlania kolejnych kroków w procesie planowania prowadz─ůcych do osi─ůgni─Öcia celów.

 

Macierz jest cz─Östo wykorzystywana na uczelniach jako narz─Ödzie do identyfikacji mocnych i s┼éabych stron, szans, zagro┼╝e┼ä oraz obszarów mo┼╝liwego rozwoju organizacji.  Narzędzia planowania: wykres Gantta

Wykres Gantta to narz─Ödzie wspomagaj─ůce zarz─ůdzanie projektami. Jest budowany pocz─ůwszy od osi poziomej reprezentuj─ůcej ca┼ékowite ramy czasowe projektu, podzielonej na narastaj─ůce fazy (np. dni, tygodnie, miesi─ůce) oraz od osi pionowej przedstawiaj─ůcej zadania lub czynno┼Ťci sk┼éadaj─ůce si─Ö na ca┼éy projekt.

   Przykład diagramu Gantta

Poziome paski, wiersze przedstawiaj─ů sekwencje, czas trwania i okres poszczególnych dzia┼éa┼ä projektu. Kolumny mog─ů nachodzi─ç na siebie w tym samym przedziale czasowym i wskazywa─ç na mo┼╝liwo┼Ťci podobnego wykonywania niektórych dzia┼éa┼ä.

 

W trakcie zmian do diagramu mo┼╝na dodawa─ç kolumny, strza┼éki i kolorowe kolumny, aby wskaza─ç, ┼╝e podstawowe czynniki zosta┼éy uko┼äczone lub stanowi─ů ich nierozerwaln─ů cz─Ö┼Ť─ç. Pionowe kolumny s┼éu┼╝─ů do wskazania terminów odniesienia.

Diagram Gantta umo┼╝liwia graficzny obraz kalendarza dzia┼éa┼ä, u┼╝yteczny przy planowaniu, zarz─ůdzaniu i ┼Ťledzeniu okre┼Ťlanych dzia┼éa┼ä w projekcie, daj─ůc wyra┼║n─ů ilustracj─Ö post─Öpu przedstawiaj─ůcego projekt.  Korzyści z planowania biznesu

Biznesplan to pisemne podsumowanie propozycji biznesowej przedsi─Öbiorcy, szczegó┼éy operacyjne i finansowe,  mo┼╝liwo┼Ťci i strategii marketingowej, a tak┼╝e umiej─Ötno┼Ťci i zdolno┼Ťci jego menad┼╝erów. Wskazuje drog─Ö do osi─ůgni─Öcia sukcesu przez firm─Ö.

   Główne korzyści biznesplanu

1. Konieczno┼Ť─ç sporz─ůdzenia planu sprawia, ┼╝e przedsi─Öbiorca dobrze przeanalizuje w perspektywie d┼éugoterminowej wizj─Ö na swój biznes i jej punkty styku z rzeczywisto┼Ťci─ů, obiektywnie oceniaj─ůc szanse na sukces.

2. Dobrze przygotowany biznesplan przyci─ůga po┼╝yczkodawców i inwestorów, a tak┼╝e pozwala zakomunikowa─ç mo┼╝liwo┼Ťci, jakie oferuje firma.

3. Warto┼Ť─ç dodana, któr─ů biznesplan musi jasno okre┼Ťli─ç (zarówno wewn─ůtrz firmy, jak i poza ni─ů), polega przede wszystkim na analizie rzeczywisto┼Ťci i szczegó┼éowej analizie detali, aby zmniejszy─ç niepewno┼Ť─ç i ryzyko biznesowe.

 

 

 Zarządzanie klientami i dostawcami


  Zaangażowanie klienta w sieci

Identyfikacja i zaanga┼╝owanie klientów to jeden z kluczowych kroków/dzia┼éa┼ä dla udanego biznesu. W szczególno┼Ťci transformacja cyfrowa  gwa┼étownie zwi─Ökszy┼éa mo┼╝liwo┼Ťci biznesowe przez zdolno┼Ť─ç dotarcia do takich klientów i rynków, do których w innym przypadku trudno by┼éoby dotrze─ç.

Opracowanie profilu klienta pozwoli lepiej zrozumie─ç rynek, a tak┼╝e zdecydowa─ç o jako┼Ťciowej poprawie sprzedawanego produktu. Analiza profilu klienta pomo┼╝e zrozumie─ç mocne i s┼éabe strony twojej oferty, aby poprawi─ç ewentualne jej s┼éabo┼Ťci.

W dodatku proces identyfikacji b─Ödzie si─Ö koncentrowa┼é na dostawcach, których potrzebujesz, aby odpowiednio zaplanowa─ç sprzeda┼╝ – optymalizuj─ůc j─ů, ograniczaj─ůc marnotrawstwo.

 

Jak─ů posiadamy wiedz─Ö na temat klientów?

 

Kim oni s─ů?

Znajomo┼Ť─ç wieku i p┼éci w┼éasnych klientów lub wielko┼Ťci bran┼╝y i firmy w przypadku klientów korporacyjnych pomo┼╝e ci zdefiniowa─ç wst─Öpn─ů selekcj─Ö klientów w sieci.

 

Czym s─ů zainteresowani?

┼Ürodowisko online pozwala efektywnie uwzgl─Ödnia─ç specyficzne preferencje klientów, daj─ůc mo┼╝liwo┼Ť─ç tworzenia produktów, które s─ů w znacznym stopniu spersonalizowane
i dopasowane do specyfiki twojej grupy docelowej.

 

Co kupuj─ů w sieci?

Przeprowad┼║ szczegó┼éow─ů analiz─Ö rynku: sprawd┼║ g┼éówne trendy rynkowe dotycz─ůce produktu, który zamierzasz sprzedawa─ç. Dzia┼éania te pozwol─ů lepiej zrozumie─ç, jak uatrakcyjni─ç swój produkt, w oparciu o preferencje zakupowe twoich potencjalnych klientów i tym samym przyci─ůgn─ů─ç ich do twojego produktu.

 

Trzy metody zrozumienia preferencji konsumenta:

1. Postaw si─Ö w ich sytuacji, wyobra┼║ sobie czego poszukuj─ů i jak patrz─ů na twoj─ů dzia┼éalno┼Ť─ç biznesow─ů.
2. Poszukaj i przeanalizuj dane o docelowych klientach, próbuj─ůc znale┼║─ç jak najwi─Öcej informacji, które pomog─ů ci zrozumie─ç, jak atrakcyjnie promowa─ç produkt.
3. Bezpo┼Ťrednio popro┼Ť klientów o przedstawienie swojej opinii, informacji zwrotnej, koncentruj─ůc si─Ö w szczególno┼Ťci na tym, co nale┼╝y poprawi─ç, ulepsza─ç, rozwija─ç.


  Relacje w cyfrowym środowisku: Zaangażowanie online i offlinePrzywództwo cyfrowe


  Paradygmaty przywództwa w erze cyfrowej

Podczas gdy tradycyjne przywództwo prowadzi organizacj─Ö w kierunku zrównowa┼╝onych ┼Ťcie┼╝ek konkurencyjno┼Ťci i rentowno┼Ťci liderzy cyfrowi s─ů odpowiedzialni za priorytety cyfryzacji. Przedstawiaj─ů czynniki, które utrzymuj─ů i wykorzystuj─ů kultur─Ö innowacji i wzmacniania „cyfrowo┼Ťci” rozwi─ůza┼ä.

Cyfrowi liderzy nap─Ödzaj─ů i rozpowszechniaj─ů nowe ramy zarz─ůdzania, które zmieniaj─ů przestarza┼ée schematy, aby przej─ů─ç nowoczesne i przysz┼éo┼Ťciowe rozwi─ůzania dotycz─ůce cyfrowych ekosystemów. 

Skuteczne cyfrowe przywództwo jest wyró┼╝niane w czterech kategoriach:

1.Rozumienie, ┼╝e transformacja cyfrowa to nie zwyk┼éy projekt innowacyjny, ale sam─ů w sobie restrukturyzacj─ů firmy.
 
2.Cenienie talentów cyfrowych i inwestowanie we wzmocnienie pozycji swojego zespo┼éu.
 
3.Brak obaw w przeznaczanie ┼Ťrodków finansowych na technologie nowej generacji
 
4.Cyfryzacja jest silnie postrzegana jako wyj─ůtkowa szansa - a nie jedna z wielu opcji.
 

Co najwa┼╝niejsze, liderzy cyfrowi doskonale zdaj─ů sobie spraw─Ö, ┼╝e innowacje cyfrowe to przede wszystkim kwestia ludzi i tego, jak kultura technologii informacyjno-telekomunikacyjnej (ICT) jest rozpowszechniona we wszystkich obszarach. ┼Üwiadomo┼Ť─ç cyfrowa jest podstawowym za┼éo┼╝eniem, dzi─Öki któremu powstaj─ů konkurencyjne organizacje.

   Myślenie krytyczne w ekosystemach ICT (tj. technologii informacyjno-telekomunikacyjnej)

Du┼╝e ilo┼Ťci danych bez przeszkód dost─Öpnych w sieci WWW znacznie utrudnia liderom cyfrowym uzyskiwanie wiarygodnych, spójnych i zgodnych z rzeczywisto┼Ťci─ů wniosków.

 

Aby jak najlepiej wykorzysta─ç mo┼╝liwo┼Ťci p┼éyn─ůce ze ┼Ťrodowiska cyfrowego, zaleca si─Ö przywódcom cyfrowym ─çwiczenie umiej─Ötno┼Ťci my┼Ťlenia krytycznego.

Podejmowanie decyzji w oparciu o dowody jest najsilniejszym antidotum na niepokój zdefiniowany przez scenariusze niepewno┼Ťci.

Bycie „krytycznym” oznacza tworzenie kreatywnych rozwi─ůza┼ä zbudowanych z obiektywnego rozumowania. Elementów ryzyka nie da si─Ö wyeliminowa─ç ca┼ékowicie, jednak mo┼╝liwe jest ich drastyczne zmniejszenie poprzez sta┼ée i analityczne filtrowanie informacji.Analiza cyfrowego biznesu


  Przewidywanie i planowanie scenariuszy

Dwie wa┼╝ne umiej─Ötno┼Ťci ka┼╝dego (cyfrowego) przedsi─Öbiorcy:

1.Kreatywno┼Ť─ç
2.Umiej─Ötno┼Ť─ç przewidywania trendów rynkowych

Aby rozwija─ç te umiej─Ötno┼Ťci analiza zachowa┼ä mo┼╝e stanowi─ç bardzo wa┼╝ny punkt wyj┼Ťcia. Pomo┼╝e to twojej firmie w osi─ůgni─Öciu decyduj─ůcej przewagi konkurencyjnej na pozycjonowaniu rynkowym (równie┼╝ w sieci). 

Zdolno┼Ť─ç do wyobra┼╝ania sobie i planowania potencjalnych scenariuszy pozwala po┼é─ůczy─ç problemy i pytania z konkretnymi pomys┼éami, które zapewniaj─ů rozwi─ůzania dostosowane do potrzeb firmy.

Ponadto kreatywno┼Ť─ç nie jest wa┼╝na tylko od samego pocz─ůtku  dzia┼éalno┼Ťci, ale powinna by─ç g┼éównym i bie┼╝─ůcym rozwi─ůzaniem dla odpowiednich procesów decyzyjnych. Kreatywno┼Ť─ç umo┼╝liwia tworzenie nowatorskich rozwi─ůza┼ä, aby lepiej stawia─ç czo┼éa codziennym wyzwaniom w ┼Ťrodowisku biznesowym.

Innowacyjne zachowanie mo┼╝na opisa─ç w dwóch fazach:

1. Pomys┼é: proces tworzenia lub przyjmowania nowego pomys┼éu, który zostanie przekszta┼écony w nowy produkt, us┼éug─Ö, proces lub model biznesowy, który przyniesie okre┼Ťlon─ů warto┼Ť─ç dodan─ů klientom/u┼╝ytkownikom.
2. Realizacja: stworzenie zupe┼énie nowych rzeczy oraz warto┼Ťci dodanej, która b─Ödzie reprezentowa─ç nowo┼Ť─ç dla przysz┼éego potencjalnego konsumenta. Stworzenie produktu, który nie istnieje lub istnieje, ale nie jest wykorzystywane w odpowiedni sposób, aby tworzy─ç warto┼Ť─ç dla swoich klientów.


  Od pomysłu do realizacji

 
 


  Czym jest możliwość/szansa biznesowa?

Mo┼╝liwo┼Ť─ç biznesowa pojawia si─Ö, gdy produkt/towar/us┼éuga spe┼énia potrzeby rynku, które nie zosta┼éy jeszcze zaspokojone lub definiuje innowacyjny sposób efektywnego wykorzystania tych samych zasobów. Po┼é─ůczenie poszukiwanej warto┼Ťci i zdolno┼Ťci do tworzenia decyduje o szansie biznesowej.

Inwestowanie na wspólnym rynku mobilno┼Ťci elektrycznej, w mie┼Ťcie wyposa┼╝onym w niezb─Ödn─ů infrastruktur─Ö, tj. ┼Ťcie┼╝ki rowerowe, punkty ┼éadowania itp. oraz stworzenie zintegrowanego systemu rezerwacji w aplikacji, jest doskona┼éym przyk┼éadem mo┼╝liwo┼Ťci biznesowej.

   Czym jest szansa na przedsiębiorczość?

Szans─Ö biznesow─ů mierzy si─Ö równie┼╝ pod wzgl─Ödem czasu. Je┼Ťli rynek jest nasycony mo┼╝e by─ç za pó┼║no na wprowadzenie produktu, który ka┼╝dy ju┼╝ posiada. Z drugiej strony, czasami ludzie nie s─ů gotowi kulturowo, jak i technologicznie na zrozumienie oferty – w takim przypadku, mo┼╝e to oznacza─ç, ┼╝e jest na to zwyczajnie za wcze┼Ťnie.

Na przyk┼éad inwestowanie w mobilno┼Ť─ç elektryczn─ů na obszarach wiejskich, gdzie nie ma popytu ani infrastruktury, mo┼╝e by─ç z┼éym wyborem.  Business Model Canvas dla przedsiębiorczości cyfrowej

Szablon modelu biznesowego to diagram graficzny przydatny do opracowania nowych modeli biznesowych lub doskonalenia ju┼╝ istniej─ůcych. Za pomoc─ů “modelu biznesowego” wskazujemy zestaw rozwi─ůza┼ä organizacyjnych i strategicznych, które pozwalaj─ů firmie tworzy─ç, dystrybuowa─ç i nabywa─ç warto┼Ť─ç.

Zgodnie z logik─ů „my┼Ťlenia wizualnego” Business Model Canvas pozwala na opracowanie i sklasyfikowanie z┼éo┼╝onych koncepcji zwi─ůzanych z funkcjonowaniem biznesu, aby by┼é zrozumia┼éy dla wszystkich.

Business Model Canvas stanowi idealne narz─Ödzie do uzyskania zrozumia┼éej i  schematycznej wizji ka┼╝dego projektu biznesowego (nie tylko na bardzo wysokim poziomie). Ten model b─Ödzie przydatny do organizowania podstawowych czynno┼Ťci od otwarcia ma┼éej restauracji po zarz─ůdzanie z┼éo┼╝onymi systemami biznesowymi.  Cyfrowa analiza biznesowa

 Bibliography

Business Model Canvas Template:


https://www.strategyzer.com/canvas/business-model-canvas

Digital Entrepreneurship ÔÇô a literature review:


https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7134220/

GANTT Chart:


https://searchsoftwarequality.techtarget.com/definition/Gantt-chart

SWOT Analysis:


https://www.mindtools.com/pages/article/newTMC_05.htm
 Training Fiche PPT:
37_cou_2_pl.ppt.pptx
Sveuciliste u dubrovniku             IDP             IHF             Universitas comeniana bratislavensis Malgrande Solutions

IWS             EIZ             Hrvatski Telekom                Wyzsza szkolaa informatykiWyzsza szkolaa informatyki

This project has been funded with support from the European Commission. This web site and its contents reflects the views only of the authors, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein.